B32641B0223K
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32641B0223K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 1000VDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)