FCP0603C272J-K1
Part Number:
FCP0603C272J-K1
Description:
CAP FILM 2700PF 5% 16VDC 0603
Capacitance :
2700 pF
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.85mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
16V