C44UJGT6425A7SK
Part Number:
C44UJGT6425A7SK
Description:
CAP FILM 425UF 10% 700VDC RADIAL
In Stock:
38
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
425 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
5.748" (146.00mm)
Lead Spacing :
1.248" (31.70mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.992" Dia (76.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
700V