EZP-E45666MTB
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EZP-E45666MTB
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 66UF 15% 450VDC RADIAL
In Stock:
562
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
66 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.279" L x 3.543" W (32.50mm x 90.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±15%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V