B32686S1104K564
Part Number:
B32686S1104K564
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC SCREW
In Stock:
139
Applications :
High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing :
0.972" (24.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)