EZP-E52296MTB
Part Number:
EZP-E52296MTB
Description:
CAP FILM 29UF 15% 525VDC RADIAL
In Stock:
483
Capacitance :
29 µF
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
0.799" (20.30mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
1.457" L x 1.909" W (37.00mm x 48.50mm)
Tolerance :
±15%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
525V