EZP-V60406MTS
Part Number:
EZP-V60406MTS
Description:
CAP FILM 40UF 10% 600V RADIAL
In Stock:
138
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.4 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.244" L x 0.984" W (57.00mm x 25.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V