ALH156K251B064
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
ALH156K251B064
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 15UF 250VAC RAD 4 LEAD
In Stock:
111
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.2 mOhms
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
1.488" (37.80mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V