C276CC35200AA0J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C276CC35200AA0J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 20UF 5% 470VAC RADIAL
In Stock:
108
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run; Motor Start
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.992" (76.00mm)
Lead Spacing :
0.528" (13.40mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
470V