DME6W1P5K-F
Part Number:
DME6W1P5K-F
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
In Stock:
251
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.630" W (31.00mm x 16.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V