P264EJ683M660A
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
P264EJ683M660A
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.068UF 20% 660VAC RAD
In Stock:
298
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.068 µF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.000" (25.40mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.201" L x 0.476" W (30.50mm x 12.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
660V