ALH105K401A052
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
ALH105K401A052
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 400VAC RADIAL
In Stock:
190
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.3 mOhms
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
1.134" (28.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V