B32560J0475K000
Part Number:
B32560J0475K000
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC 2DIP
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.354" L x 0.386" W (9.00mm x 9.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V