B32672P4155J000
Part Number:
B32672P4155J000
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 450VDC RADIAL
Applications :
Automotive; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
450V