DME2P68K-F
Part Number:
DME2P68K-F
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V