ECW-F4124JL
Part Number:
ECW-F4124JL
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.12 µF
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.610" L x 0.276" W (15.50mm x 7.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
141V
Voltage Rating - DC :
400V