B32683A1682K000
Part Number:
B32683A1682K000
Description:
CAP FILM 6800PF 10% 1.6KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
6800 pF
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)