ECW-U2124V16
Part Number:
ECW-U2124V16
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC 2420
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.12 µF
Height - Seated (Max) :
0.189" (4.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
2420 (6050 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V