R66PD1220Z310K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R66PD1220Z310K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V