ECW-U1C274JC9
Part Number:
ECW-U1C274JC9
Description:
CAP FILM 0.27UF 5% 16VDC 2416
Capacitance :
0.27 µF
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
2416 (6041 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
8V
Voltage Rating - DC :
16V