B32620A6222J000
Part Number:
B32620A6222J000
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
630V