ECH-U1563JC9
Part Number:
ECH-U1563JC9
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC 2416
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
2416 (6041 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
100V