CB042G0124JBC
Part Number:
CB042G0124JBC
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC 2220
Capacitance :
0.12 µF
Height - Seated (Max) :
0.179" (4.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V