ECH-U1H183JB5
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECH-U1H183JB5
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC 1210
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.018 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.063" (1.60mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V