B32620A5104K189
Part Number:
B32620A5104K189
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V