944U660K102AAM
Part Number:
944U660K102AAM
Description:
CAP FILM 66UF 10% 1KVDC RADIAL
In Stock:
277
Capacitance :
66 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)