935C1W20K-F
Part Number:
935C1W20K-F
Description:
CAP FILM 20UF 10% 100VDC AXIAL
In Stock:
137
Capacitance :
20 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.874" Dia x 2.248" L (22.20mm x 57.10mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
70V
Voltage Rating - DC :
100V