B32678G4406J000
Part Number:
B32678G4406J000
Description:
CAP FILM 40UF 5% 450VDC RADIAL
In Stock:
166
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V