ALH406K251C084
Part Number:
ALH406K251C084
Description:
CAP FILM 40UF 250VAC RAD 4 LEAD
In Stock:
390
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.2 mOhms
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
2.008" (51.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V