B32656S7125K561
Part Number:
B32656S7125K561
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 1.25KVDC SCRW
In Stock:
230
Applications :
Snubber
Capacitance :
1.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
1.004" (25.50mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)