FFB56C0685K--
Part Number:
FFB56C0685K--
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 900VDC RADIAL
In Stock:
316
Capacitance :
6.8 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
150V
Voltage Rating - DC :
900V