C4AEOBW5140A3JJ
Part Number:
C4AEOBW5140A3JJ
Description:
CAP FILM 14UF 5% 900VDC RADIAL
In Stock:
271
Capacitance :
14 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.465" (37.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
900V