BLC080J112B4A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
BLC080J112B4A
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 8UF 5% 1.1KVDC RADIAL
In Stock:
340
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
8 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.575" (40.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)