FFB36A0625K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FFB36A0625K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 6.2UF 10% 720VDC RADIAL
In Stock:
246
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
6.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.173" (29.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.224" L x 0.681" W (31.10mm x 17.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
120V
Voltage Rating - DC :
720V