C4AQHBW5300P3JJ
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AQHBW5300P3JJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 30UF 5% 600VDC RADIAL
In Stock:
144
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
30 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Features :
Long Life, Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.465" (37.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V