DME2W6P8K-F
Part Number:
DME2W6P8K-F
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RADIAL
In Stock:
500
Capacitance :
6.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.531" W (31.00mm x 13.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V