C4AF9BW5100A3JK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AF9BW5100A3JK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 310VAC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.465" (37.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V