C4AQOBW5200M3HJ
Part Number:
C4AQOBW5200M3HJ
Description:
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
In Stock:
120
Capacitance :
20 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.3 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.740" (44.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
900V