EZP-E50156LTA
Part Number:
EZP-E50156LTA
Description:
CAP FILM 15UF 10% 500VDC RADIAL
In Stock:
314
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.8 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.673" (42.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500V