FFB14I0625K--
Part Number:
FFB14I0625K--
Description:
CAP FILM 6.2UF 10% 400VDC RADIAL
In Stock:
395
Capacitance :
6.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height - Seated (Max) :
0.882" (22.40mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.224" L x 0.512" W (31.10mm x 13.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
105V
Voltage Rating - DC :
400V