942C16P1K-F
Part Number:
942C16P1K-F
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC AXIAL
Capacitance :
0.1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.886" Dia x 1.339" L (22.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
460V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)