EZP-V60106LTT
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EZP-V60106LTT
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 600V RADIAL
In Stock:
243
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16.9 mOhms
Features :
Long Life, Low ESR
Height - Seated (Max) :
1.181" (30.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.614" L x 0.591" W (41.00mm x 15.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V