940C30S47K-F
Part Number:
940C30S47K-F
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 3KVDC AXIAL
In Stock:
326
Capacitance :
0.047 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.650" Dia x 1.811" L (16.50mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)