R60ER51005040J
Part Number:
R60ER51005040J
Description:
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Height - Seated (Max) :
0.673" (17.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V