940C6P33K-F
Part Number:
940C6P33K-F
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 600VDC AXIAL
In Stock:
259
Capacitance :
0.33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.531" Dia x 1.339" L (13.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
600V