940C6P22K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
940C6P22K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 600VDC AXIAL
In Stock:
239
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.453" Dia x 1.339" L (11.50mm x 34.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
600V