R60DN5100AA30J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R60DN5100AA30J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 5% 63VDC RADIAL
In Stock:
334
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.673" (17.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V