225P22491XD3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
225P22491XD3
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
In Stock:
962
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Applications :
Audio; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester
Height - Seated (Max) :
0.701" (17.80mm)
Lead Spacing :
0.374" (9.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.799" L x 0.461" W (20.30mm x 11.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
70V
Voltage Rating - DC :
100V