R474R347050A1K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R474R347050A1K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.870" (22.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)