ECQ-E6105JF
Part Number:
ECQ-E6105JF
Description:
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.921" (23.40mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.492" W (31.00mm x 12.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V